iMotocykl nr 14

iMotocykl 14’2021
W numerze:
- Strona 2.
Wstępniak Naczelnego
Zapewne zauważyliście zmianę na okładce. Tak, zmieniliśmy tytuł na „iMOTOCYKL” pozostawiając starą nazwę „Swoimi Drogami” jako podtytuł.
- Strona 3.
Aktualności
Redakcja
Rocznica harleyowców z Ottawy i Westmana – dziś w Ottawie, kiedyś z warszawskiego HDC ’68
Sprzedaż motocykli w pierwszych dwóch miesiącach 2021 roku
100 lat motocykli Moto Guzzi
93. rocznica powstania koncernu Państwowe Zakłady Inżynierii
Ponad tysiąc motocyklistów w rajdzie weteranów
- Strona 6.
Pierwszy motocykl
Tomasz Szczerbicki
Już lada dzień, może tydzień, sezon motocyklowy rozpocznie się na dobre. Wiele osób, pod wpływem znajomych, wzorców kreowanych przez media, ciekawości czy dawnych marzeń, sięgnie po swój pierwszy motocykl. Tu pojawia się bardzo ważne pytanie – jaki powinien być to motocykl, aby dawał radość i był bezpieczny. Właśnie, jaki powinien być ten pierwszy motocykl?
- Strona 10.
Tadeusz Rudawski. Inżynier
Marcin Dambek
Słów kilka o konstruktorze motocykli Sokół (600 i 200) w 120. rocznicę jego urodzin.
- Strona 13.
Nuno Anna. Artystyczna dusza i motocykl.
Katarzyna Szymala
Piękna, kobieca, zdolna, nietuzinkowa! Zapraszam do lektury, byście poznali jej historię, ale posłuchajcie też jej talentu – znajdźcie w Internecie jej twórczość. Nuno Anna, kobieta, którą poznałam na Cross Country Motocykli Zabytkowych i Klasycznych w Kurdwanowie. Ona nie krzyczy, ona działa i w ten sposób pokazuję siłę kobiety!
- Strona 19.
Jawa 250 Perak w Ludowym Wojsku Polskim
Tomasz Szczerbicki
Spotykane obecnie na zlotach motocykli zabytkowych pierwsze powojenne Jawy 250 Perak przeważnie odrestaurowane są w kolorze czerwonym z dużą ilością chromu. W takiej formie opuszczały fabrykę naszego południowego sąsiada wersje cywilne.
- Strona 26.
GALERIA: Motocykl po sławnej osobie
Redakcja
Co pewien czas w relacjach medialnych z Europy zachodniej lub Stanów Zjednoczonych pojawiają się informacje, że został wystawiony na sprzedaż motocykl po sławnej osobie, przeważnie: aktorze, piosenkarzu, wybitnym artyście plastyku lub innej „osobie publicznej”.
- Strona 27.
Motoryzacja to sprawa godna… Poznania!
Grzegorz Wąsik
Zabrzmi to pewnie dziwnie, ale osobiście przyzwyczajony jestem, że zwiedzanie każdego nowego miasta lub rejonu rozpoczynam od wyszukiwania lokalnego muzeum motoryzacji, wystawy lub interesujących historycznie miejsc. Żonę doprowadzam tym do pasji, jednak po 20 latach relacji zaczyna wreszcie akceptować moje pomysły. Zabieram zawsze aparat i w drogę. Co znowu ciekawego napotkam w obiektywie mojego Canona i osobistej przestrzeni wspomnień? Takie skromne, ale cieszące naciskającego spust migawki, hobby.
- Strona 35.
Motocykl z…
Tomasz Szczerbicki
Motocykl nie jedno ma imię… I z niejednego materiału powstaje. Tym razem na warsztat poszła tektura. Oto co z tego powstało…
- Strona 38.
Trasa Lubuska czyli cd. „zimo wyjdź, wiosno przyjdź„
Marek Harasimiuk
Tym razem zapraszam, zbudzonych z zimowego snu turystów motocyklowych, na nasze „kresy zachodnie”. Zielona Góra, Ochla, Kożuchów, Przemków, Szprotawa, Żagań, Żary, Lubsko, Brody, Dychów, Krosno Odrzańskie, Brody nad Odrą, Drzonów, Zielona Góra. Miejscowości jest multum a trasa ma ok 250 km, bo dni coraz dłuższe a i pogoda może dopisze.
- Strona 48.
Wolę prawdę
Erwin Gorczyca
Felieton
- Strona 50.
Długa Wycieczka (cz. 5.)
Artur Zawodny
Powieść w odcinkach
- Strona 61.
„EWAKUACJA”
Coś dla miłośników motocykli Sokół i samochodów Polski Fiat 508
Tomasz Szczerbicki
Usiadłem do pisania poniższej recenzji. Kątem oka spojrzałem na kalendarz – 19 marca 2021 roku. Co za zbieg okoliczności, równo 93 lat temu utworzono koncern Państwowe Zakłady Inżynierii. Tam w latach 30. produkowano motocykle Sokół, samochody Polski Fiat – ciężarowe i osobowe oraz różnego rodzaju pojazdy wojskowe. Dzisiejsza książka dotyczy właśnie tego koncernu.
- Strona 64.
Harley mój kumpel (cz. 5.)
Wojciech Echilczuk, Tomasz Szczerbicki
Powieść w odcinkach.
Kliknij w obrazek i pobierz